خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / اخبار و اطلاعیه ها / خبرهای علمی / دستاوردهای علمی ۲۰۱۲

دستاوردهای علمی ۲۰۱۲

تایید وجود « بوزون هیگز» که چندین سال قبل پیش بینی شده بود و حال کشف شده است، به عنوان دستاورد و نقطه عطفی در سال گذشته در مجله ساینس معرفی شده است.

گفته می شود این ذره می تواند درباره چگونگی جرم ‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر توضیح دهد. بوزون هیگز، اولین بار در مرکز فیزیک «سرن» در سوئیس و با هزینه ۵ و نیم میلیارد دلار پیدا شد.

رابرت کونتز، معاون سردبیر علمی مجله ساینس می گوید کشف اخیر شکافی مهم را در فهم انسان از ساختار فیزیکی هستی پر می کند: «بوزون هیگز، ذره ای بنیادی است که مدل استاندارد فیزیکدانان را کامل می کند. مدلی که تمامی ذرات بنیادین و نیروهای میان آنان را توضیح می دهد.»

کونتز گفت اولین بار ۴۰ سال پیش فیزیکدانی به نام «پیتر هیگز» فرضیه این ذره را مطرح کرد. او همچنین گفت کشف این ذره می تواند منجر به اکتشافات بیشتری در زمینه فیزیک ذرات شود.

رابرت کونتز گفت: «دانشمندان در مرکز سرن این نکته را بررسی خواهند کرد که ماوراء مدل استاندارد این تئوری است که مثلا در هر ذره در مدل استاندارد، یک ذره دیگر وجود دارد که هنوز کشف نشده است.»

ماده و ضد-ماده

یک دستاورد دیگر علمی که در فهرست مجله ساینس به چشم می خورد وجود ذرات ضد-ماده است که خود را خنثی می کنند.

این ذرات کوتاه عمر، ممکن است استفاده کاربردی در فناوری اطلاعات و توسعه کامپیوتر کوانتوم داشته باشند.

به گفته آقای کونتز، کامیپیوترهای کوانتومی از نظر حجم حافظه و داده های پردازشی بسیار متفاوت از کامپیوترهای سیلیکونی فعلی هستند.

ژنوم دنیسووا

یک تکه باستانی استخوان انگشت دست انسان که در غاری در سیبری کشف شد و گمان می شود که متعلق به گونه های اولیه انسان موسوم به دنیسووا باشد، در فهرست دستاوردهای علمی ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ جا گرفته است.

سال گذشته دی ان آ از استخوان فسیل شده استخراج شد و امسال محققان توانستند کل ژنوم را با استفاده از یک روش های پیشرفته ترسیم کنند.

الگوی ژنتیکی به دانشمندان امکان داد تا انگشت دختر سه ساله ای را با موها و چشمان قهوه ای و همچنین پوست قهوه ای بازسازی کنند که حدود ۸۰ هزار سال پیش زندگی می کرد و ترکیب ژنتیکی اش شبیه انسان هایی است که امروز در بخش هایی از آسیا و پاسیفیک به سر می برند.

ماشین تحرکی مغزی

تیم تحقیقاتی که قبلا نشان داد مغز چطور می تواند برای تغییر محل نشانه گر بر روی صفحه کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد، در سال ۲۰۱۲ یک اقدام حیرت انگیز تر از خود نشان داد.

این تیم نشان داد که چطور افرادی که فلج شده یا بیمار هستند می توانند با استفاده پالس های فکری و از طریق سیم های جاسازی شده در مغز خود یک بازوی الکترو-مکانیکی را حرکت دهند.

کونتز می گوید: «این پیشرف در سال ۲۰۱۲ بسیار امیدبخش است و مطمئنم که
دستاوردهای بیشتری خواهد داشت. حال که این تکنولوژی به شکل کاربردی درآمده، قیمتش نیز پایین خواهد آمد و با مرور زمان فراگیرتر و مفیدتر عمل خواهد کرد.»

دستاوردهای دیگر

در میان دستاوردهای عمده دیگری که در مجله ساینس اشاره شده، یک سیستم فرود هوشمندانه به چشم می خورد که امکان داد مریخ نورد «کنجکاوی» متعلق به ناسا، بدون اشکال بر سطح مریخ فرود آید.

همچنین از یک ابزار یاد شده که به دانشمندان امکان می دهد ژن ماهی ها، دوزیستان و جانوران مشابه را تغییر دهد.

این فهرست همچنین یک لیزر را ذکر کرده که یک میلیون بار دقیق تر از اشعه ایکس معمولی است. این تکنولوژی اسکن کننده، برای تشخیص ساختار آنزیم مورد نیاز درمان بیماری خواب آفریقایی مورد استفاده قرار گرفت.

درباره ی مدیر سایت

محمد پوررضا مدرس فیزیک کنکور مدرک تحصیلی او کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف بوده و زمینه پایان‌نامه ایشان فوتوسنتز مصنوعی با استفاه از فرایند تجزیه آب می‌باشد.

مطلب پیشنهادی

دومین فرود روی سطح ماه

دومین فرود روی سطح ماه

دومین فرود روی سطح ماه دومین فرود روی سطح ماه – Chang’e-4 اولین تصاویر خود از سطح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.