نمونه طرح درس فیزیک (۱)
نام درس: فیزیک (۱)
موضوع: مقاومت الکتریکی
زمان تدریس: …
عنوان اصلی درس: مقاومت الکتریکی
عناوین فرعی درس :
۱- مفهوم مقاومت
۲- کاربرد مقاومت در زندگی
۳- انجام آزمایش
هدف کلی درس :
دانش آموزان با مفهوم مقاومت و کاربرد آن آشنا شوند.
هدفهای جزئی درس:
در فرآیند آموزش دانش آموزان باید:
الف – با مفهوم مقاومت آشنا شوند.
ب – با کاربرد مقاومت در زندگی آشنا شوند.
ج – روش آزمایش و تجزیه و تحلیل نتایج را یاد بگیرند.
هدفهای رفتاری درس :
پس از پایان آموزش (بحث در کلاس مطالعه کتاب و انجام آزمایشهای ارائه شده) از دانش آموزان انتظار می رود بتوانند:
۱- مفهوم مقاومت را در چند جمله بیان کنند. ( شناختی – دانش)
۲- تأثیر افزایش و کاهش مقاومت را در جریان الکتریکی در حدود ۲ سطر توضیح دهند (شناختی – درک و فهم )
۳- کاربرد مقاومت در زندگی انسان را در یک بند بنویسند. (شناختی – کاربرد)
۴- ……………..
۵- آزمایشهای ارائه شده در کتاب را انجام دهند و نتایج آنها را در یک صفحه گزارش کنند. (شناختی – کاربرد)
۶- ……………
پیش بینی رفتار ورودی
دانش آموزان برای فهم درس جدید باید:
۱ – با مفهوم رسانا و نارسانا آشنا باشند.
۲ – مفهوم جریان الکتریکی را بدانند.
۳ – با عواملی که باعث جریان الکتریکی می شوند آشنا باشند.
۴ – با کاربرد جریان الکتریکی آشنا باشند.
ارزشیابی تشخیصی
۱ – سه نوع از اشیای رسانا را نام ببرید.
۲ – جریان الکتریکی را در دو سطر توضیح دهید.
۳ – چه عواملی موجب جریان الکتریکی می شود؟ در یک سطر توضیح دهید.
۴ – به ذکر مثال، دو کاربرد جریان الکتریکی را بیان کنید.
فعالیت های آموزشی
الف) فعالیت های معلم (مراحل تدریس) :
۱- حضور و غیاب
۲- پرسش از درس قبل و بررسی مسائل و تکالیف دانش آموزان
۳ – معرفی درس جدید
۴ – طرح سؤال برای سیال سازی ذهن
۵- توجه و دقت به پاسخهای دانش آموزان
۶ – هدایت دانش آموزان در انجام آزمایشهای مطرح شده در کلاس
۷ – پرسش و پاسخ درباره ی مسائل مطرح شده در زمینه مقاومت الکتریکی
۸ – جمع بندی مطالب ارائه شده در کلاس
۹ – ارائه تکالیف به دانش آموزان جهت انجام در خارج از کلاس
ب) فعالیت های دانش آموزان :
۱ – ارائه تکالیف جلسه ی قبل و بیان مشکلات در زمینه ی انجام آنها
۲ – پاسخ به سؤالهای معلم
۳ – طرح سؤال و بحث در مورد مقاومت الکتریکی
۴ – مشارکت فعال در فعالیت های آموزشی کلاس
۵ – توجه به مطالب معلم و یادداشت آنها
۶ – مطالعه ی کتاب و پاسخ به سؤالهای کتاب
۷ – انجام آزمایشهای کتاب
۸ – تنظیم گیزارش درباره نتایج آزمایشها
۹ – انجام تکالیف ارائه شده (در منزل یا خارج از کلاس)
روش تدریس
روش توضیحی، روش پرسش و پاسخ، روش آزمایشگاهی
وسایل آموزشی
مولد، آمپرسنج، ولت سنج، لامپ، کلید، سیمهای رابط، کتاب درسی، تخته سیاه و گچ
ارزشیابی پایانی
ارزشیابی به صورت کتبی با شفاهی انجام خواهد شد.
سؤالهای ارزشیابی
۱- مقاومت الکتریکی را در یک سطر توضیح دهید.
۲- علت افزایش و کاهش مقاومت را در یک جریان الکتریکی با ذکل مثال توضیح دهید.
۳- کاربرد مقاومت الکتریکی را در زندگی انسان به اختصار در یک بند بنویسید.
فعالیت های تکمیلی
۱- مبحث درس را با دقت مطالعه کنند.
۲- به سؤالهای صفحه … به طور کتبی پاسخ دهند و در جلسه بعد با خود به کلاس بیاورند.
۳- یکی از آزمایشهای مطرح شده در کتاب را انجام دهند، و نتایج آن را در یک صفحه بنویسند و در جلسه بعد در کلاس درس مطرح نمایند.
تنظیم و خلاصه نویسی : محمد رضاهدایت پور- حسین رسولی
منبع : سایت شبکه آموزش سیما
سایت پژوهشگاه ملاصدرای زنجان